Jóga pro začátečníky 50 +

nezna0301my0301
....tedy na ženy v nejlepším věku! Na jednu stranu se sice zpomaluje metabolismus, přichází menopauza, nebo se jejího příchodu začínáme obávat, na druhou stranu se žena v tomto věku může opět začít věnovat více sama sobě a je to ideální čas na to, začít se cvičením jako prevencí před problémy, co přichází s menopauzou a vyšším věkem.

S praktikováním jógy můžete začít v každém věku. Často na lekce začnou chodit i mnohem starší – a jsou překvapeni, jak velký rozdíl sami na sobě cítí. Pohyb aktivizuje seniory po stránce tělesné i duševní. Zvyšuje pohybovou jistotu, kvalitu a soběstačnost. Pravidel

ná pohybová aktivita pomáhá udržet seniory nezávislé na okolí, což je pro mnohé nutné k důstojnému
nezna0301my0301-3-2
stárnutí. Senioři, kteří pravidelně cvičí jógu jsou méně nemocní popř. z nemocí rychleji regenerují. Aktivní životní styl jim zajišťuje dobrou kvalitu života.


Jak by měly ženy po padesátce cvičit? Určitě je rozdíl, pokud se žena ke cvičení vrací po delší době a nebo pokud je po celou dobu občasným, ale pravidelným pohybem udržovala.

Tento trénink je zaměřený na tu druhou skupinu, tedy „aktivní ženu 50+“. Pokud se cvičením začínáte po dlouhé pauze (a na věku už tolik nezáleží), cvičte minimálně po dobu jednoho měsíce 3x týdně.

Obecně by žena ve věku kolem padesátky měla ubrat na intenzitě tréninku a přidat na kvalitě (plné soustředění na prováděné pohyby).

Měla by střídat kardio-lekce (tedy, kde se lehce zadýchá), s posilovacími lekcemi a se cvičením zaměřeným na správné fungování vnitřních orgánů a vyrovnanou hladinu hormonů
(tedy tzv. vitální jógu nebo cvičení s prvnky hormonální jógy). Poslední zmíněné cvičení je zaměřené na prokrvení a stimulaci oblastí, kde jsou uložené klíčové endokrinní žlázy (vaječníky, nadledvinky, štítná žláza, ale i mozek) a důležité orgány. Pravidelnou stimulací může dojít ke zlepšení jejich činnosti a nastavení rovnováhy hladiny hormonů. Z toho samého důvodu se doporučuje i eliminace stresu. Najít si chvíli na relaxaci a trénink hlubokého dechu je tedy stejně důležité jako pravidelné cvičení.
nezna0301my0301-3-3-2

Co je potřeba posílit? Jako vždy je důležité zpevnit střed těla (hluboký stabilizační systém páteře), ale nutné je i posílení velkých svalových skupin, pro skvělý pocit ze svého těla. Často ochablý bývá třeba triceps, který je právě zásadní pro krásný vzhled paží. A co budeme protahovat? Celé tělo a hlavně nenásilně. Určitě je potřeba rozvíjet mobilitu páteře, udržovat klouby v pohyblivosti a protahovat se jemně, zato pravidelně a dbát na správnost provedení. Co ještě pomůže? Naslouchat svému tělu! Naučte se to teď, pokud jste dosud neměla čas se zastavit a vnímat, co tělu dělá dobře a co ne (ásany, ale i strava, atd.), teď je ten nejvyšší čas. Trénujte maximální vnímavost nejprve při plném jógovém dechu, pak i při cvičení jógových sestav. Dynamické jógové sestavy (pro rozvíjení kondice) bych doporučila spíše zkušenějším jogínkám.