Jóga po porodu - regenerace těla

Šestinedělí – období regenerace a naladění

Jsem toho názoru, že šestinedělí by si maminky měly užívat. Odpočívat, chodit na dlouhé procházky s kočárkem na čerstvém vzduchu, které protáhnou tělo a rozproudí dech. Šestinedělí je čas, kdy se ne sebe miminko s maminkou vnitřně nalaďují. A i tomuto zvnitřnění může pomoci jóga. Po stránce tělesné vás určitě překvapí, jak rychle se vaše tělo regeneruje. K prvním několika cvikům si budete pomalu přidávat další. Cvičit možná budete ještě zpočátku na posteli, ale brzy se odhodláte i na podložku. Svou pozornost obraťte na pánevní dno. Pokud máte doma cvičící bloček, můžete ho vsunout mezi stehna v pozicích, jako je židle, svíčka či most, a jemně ho stlačovat stehny k sobě se zapojením svalstva dna pánevního. Je dobré již nyní získat ve cvičení pravidelnost. Najděte čas, když miminko spí. Uvidíte, že díky cvičení jógy se vám následně podaří najít prostor a čas i pro další aktivity.
Nová síla po šestinedělí
Po šestinedělí je již možné opravdu začít plně cvičit. Pokud jste rodila císařským řezem, doporučuje se počkat až do osmého měsíce. Raději ale přeci jen v každém případě zkonzultujte cvičení s vaším lékařem. V jógových centrech je možné navštívit jógovou lekci pro ženy po porodu a někde (např. Om Yoga Studio) dokonce miminko můžete vzít s sebou. Pokud žena rodila spontánně, může již znovuobjevovat sílu v centru těla, kterou v průběhu těhotenství uvolňovala. Zapojujte do cvičení pozici loďky (
navásana) či prkna (uttihita čaturanga dandásana), posilování šikmých, ale i přímých břišních svalů. Cviky na posílení břišních svalů vám pomohou zpevnit i záda. Ta jsou v prvních měsících mateřství hodně namáhána. Se zvětšením objemu prsou a neustálým skláněním se k miminku totiž trpí zejména bedra, ale i ramena i šíje. Zkuste pozici kobry (bhujangásana), různé varianty rotací, pozici orla (garudásana) či krávy (gómukhásana). Kočičí hřbety zas vyladí vaši páteř. Pánevní dno zapojujte po celou dobu cvičení, například u pozic, jako je střecha (adho mukha svanásana) či svíčka (sarvangásana). Na konec každého cvičení si užijte relaxaci v šavásaně, případně v lehu na zádech opřete unavené nohy o stěnu. Myslete na to, že když se budete cítit dobře vy, bude se dobře cítit i vaše miminko.
Mateřství tady a teď
Jóga nás učí být přítomný, prožívat maximálně okamžik, ve kterém žijeme. Ještě lepším učitelem téhož jsou ale miminka. Všechno prožívají poprvé, a proto naplno. Neexistují pro ně vzpomínky na minulost ani plány do budoucna. Pohled do očí vašeho miminka je ta nejkrásnější jógová praxe.

Jóga je určená pro maminky po šestinedělí zhruba do půl roku věku děďátka ( nebo než začne lézt )

Těším se na společné prožitky.